Szyfrowanie, historia..poznawanie z dziećmi


Tematem przewodnim naszej wycieczki do miasta i późniejszych zajęć z dziećmi było Szyfrowanie i II wojna światowa. 

Może to nie legenda, historyjka, tylko prawdziwa historia.

Miało być lokalnie. Co prawda II wojna światowa to temat nie do końca lokalny, ale część jej historii, wspomnień, wydarzeń, bohaterów to właśnie Poznań. I taki mieliśmy pomysł na warsztat. To znaczy ja miałam, w sumie dzięki podpowiedzi mojej przyjaciółki 🙂

Wybraliśmy się więc dziś z dziećmi na wycieczkę do centrum Poznania. Pogoda piękna, słońce, mama miała wolne. Więc nic tylko korzystać,

Punkt 1 wycieczki Pomnik upamiętniający kryptologów z Poznania który podczas II wojny rozszyfrowali Enigmę.

Pomnik pogromców Enigmy dla dzieci może mało interesujący z daleka, z bliska okazuje się że można liczyć cyferki, szukać 1,2,3,4. Pokazywać ile jest ich w rzędach, gdzie są wszystkie 7 pokazujące ile mam lat, itp itd.

IMG_3365_small

IMG_3367_small

IMG_3370_small

IMG_3377_small

IMG_3368_small

IMG_3379_small

IMG_3381_small

 

A krótka historia: Pomnik poświęcony pamięci trzech poznańskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy „złamali” szyfr Enigmy, słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej, odsłonięto przed poznańskim Centrum Kultury Zamek w 2007 r. Rozszyfrowanie Enigmy przyczyniło się istotnie do klęski Niemców podczas II wojny światowej.

Punkt 2 wycieczki- Autobus- mobilny pomnik „Szarych Autobusów” – stworzone przez niemieckich artystów znane są jako kontr-pomniki lub antypomniki. W Poznaniu pokazano makiety i zdjęcia części z projektów, a przed budynkiem Zamku stanął mobilny pomnik „Szarych Autobusów”- w początkowym okresie II wojny takie pojazdy służyły w Niemczech do przewożenia pacjentów szpitali psychiatrycznych do komór gazowych. Autobus dla dzieci był atrakcją można było pobiegać.

 

IMG_3384_small

IMG_3385_small

IMG_3389_small

IMG_3397_small

IMG_3396_small

IMG_3387_small

IMG_3402_small

IMG_3399_small

 

Punkt 3 – Za zamkiem w parku wystawa zdjęć Polska walcząca. Powstała z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej w związku z 75 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Oglądamy z dziećmi mapy, niektóre zdjęcia, kilka słów o walkach i o tamtych czasach. Niedaleko jest też pomnik ofiar Katynia.

IMG_3409_small

IMG_3413_small

IMG_3416_small

IMG_3411_small

IMG_3437_small

IMG_3439_small

IMG_3445_small

IMG_3447_small

IMG_3443_small

IMG_3428_small

IMG_3435_small

 

A w zamku ale nie wchodziliśmy do środku okazuje się, że jest ciąg dalszy wystawy Horsta Hoheisela i Andreasa Knitza pt. „Oko pamięci”. Od 13 września do 12 października. Artyści najpierw pracowali w poznańskiej synagodze, w której naziści urządzili niegdyś pływalnię. Do swojej rzeźby zabrali słupki, z których skakało się do basenu, kafelki oraz fragmenty schodów. Następnie umieścili je w CK Zamek, w kaplicy dawnego zamku cesarskiego, zniszczonej przez nazistów i przerobionej na gabinet dla Adolfa Hitlera.- o tym piszę bo wyczytałam i potem powiedziałam dzieciom…
Do swojej rzeźby zabrali słupki, z których skakało się do basenu, kafelki oraz fragmenty schodów. Następnie umieścili je w CK Zamek, w kaplicy dawnego zamku cesarskiego, zniszczonej przez nazistów i przerobionej na gabinet dla Adolfa Hitlera.

W parku koło zamku oglądamy jeszcze…

Kawałek dalej rzeźby Magdy Abakanowicz. Fontanna lwów na dziedzińcu różanym, ławka z pomnikiem Józefa Kostrzewskiego – jednego z czterech Profesorów-Założycieli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

IMG_3452_small

IMG_3420_small

IMG_3425_small

IMG_3458_small

IMG_3464_small

IMG_3465_small

IMG_3405_small

IMG_3404_small

 

 

Potem spacer przez ulicę Fredry, 27 grudnia, Plac Wolności, Paderewskiego, Stary Rynek..

Wizyta na lodach, w księgarni Arsenał.

IMG_3467_small

IMG_3470_small

IMG_3473_small

IMG_3477_small

IMG_3479_small

IMG_3486_small

IMG_3482_small

IMG_3408_small

II część warsztatów to działania w domu:

 

Po powrocie do domu szyfrowanie imion przez obrazki, cyferki.

Zadania z szyfrowania na podstawie książek z serii Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai, gdzie można rozgryźć szyfr, zagadkę, rebus itp. Zadania raczej dla dzieci w wieku Kuby ale z Tosią też trochę patrzyłyśmy i wspólnie robiłyśmy.

IMG_3488_small

IMG_3490_small

IMG_3492_small

IMG_3493_small

IMG_3495_small

IMG_3497_small

IMG_3499_small

 

IMG_3501_small

IMG_3503_small

IMG_3511_small

 

 

Potem przeglądamy książeczki nawiązujące do II wojny światowej. Mamy takie dwie od jakiegoś czasu.

Obydwie autorstwa Papuzińskiej : Asiunia i Mój tato szczęściarz. Asiunia wojna oczami 5 letniej dziewczynki. Mój tato szczęściarz tłumacząca dlaczego podczas wojny, Powstania warszawskiego wszystko wyglądało inaczej…

IMG_3512_small

IMG_3513_small

IMG_3514_small

IMG_3515_small

IMG_3516_small

IMG_3517_small

 

IMG_3524_small

IMG_3523_small

IMG_3518_small

IMG_3519_small

IMG_3522_small

 

To takie były nasze warsztaty..Z szyfrowania w planie mamy więcej ciekawych zajęć. Można znaleźć podpowiedzi w necie. część oczywiście dla dzieci starszych, ale część i dla maluchów. I można to połączyć z zagadkami, ćwiczeniami manualnymi dzieci kolorowaniem, rysowaniem, wycinaniem. Oraz opowiadaniem historii, baśni, rozwiązywaniem zagadek, tajemnic…

Tak zaczynamy nasz pierwszy warsztat w ramach kolejnej Edycji II Dziecko na warsztat.

Co się będzie działo dalej?

Oj na pewno wiele :-))

27 październikawarsztat dotyczący Polski – wszak zanim wyjedzie się poza granice, należy dobrze poznać swój kraj. Temat przewodni: znana/wybitna osoba
24 listopada – Dziecko na Warsztat w Afryce. Temat przewodni: rękodzieło/sztuka ludowa. Oczywiście temat przewodni powinien dotyczyć Afryki.
22 grudnia Podróż do Ameryki Południowej. A że okres około świąteczny to tematem przewodnim będą święta/tradycje/zwyczaje związane z Ameryką Południową.
26 stycznia – Pora na Amerykę Północną. Temat przewodni: muzyka/piosenka
23 lutego – Będzie zimno, bo Dziecko na Warsztat rusza na podbój Antarktydy. Temat przewodni: świat przyrody (i fauna i flora :)).
30 marca – W marcu będziemy w Australii. Temat przewodni to sztuka
27 kwietnia Odwiedzimy świat orientu czyli Azję. Tematem przewodnim będzie język
25 maja – Wracamy do Europy. Temat przewodni: kulinaria
22 czerwca – jeśli lubicie podróże – to ten warsztat zdecydowanie dla Was  – możecie wybrać swój ulubiony kraj i wziąć go na warsztat :). Temat przewodni: zabytki
W II edycji bierze udział mnóstwo mam blogów, tych co były w pierwszej edycji i nowych..Ich lista między innymi TUTAJ.
DnW2
Wspaniałego tygodnia Wam życzę!
U nas dużo pracy, mało czasu..Ale najważniejsze że słońce jeszcze za oknem świeci i pogoda dopisuje.

48 thoughts on “Szyfrowanie, historia..poznawanie z dziećmi

  1. Enigma – nasza duma, o której nie wszyscy pamiętają, a co najgorsze pomijają znaczenie polskich szyfrologów w tej sprawie. Tragicznej historii szarych autobusów nie znałam…:( A rozmowa z dziećmi o wojnie to ważna rzecz. Dwie książki, które pokazałaś na pewno w tym pomogą. Dziękuję, ach!

    Polubienie

    • Ja też historii nie znałam autobusów. A Enigma wiedziałam że to Polacy, ale nie wiedziałam że Poznaniacy z mojego miasta. Moim dzieciom kiedyś chciałabym jeszcze więcej powiedzieć o jednym dziadku który walczył we Francji, drugim który w wagonach bydlęcych jechał ze wschodu..wszystko w swoim czasie. Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny!

      Polubienie

Tutaj możesz dodać komentarz :-)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s