Matematyka dla przedszkolaka_dziecko na warsztat


Marzec w ramach warsztatów Dziecko na warsztat minął pod hasłem Matematyka!. Pomysłów było mnóstwo, nie wszystko się udało zrealizować bo moje dzieci dopadł rotawirus i 2 tygodnie mieliśmy wycięte z życiorysu. Ale parę ćwiczeń zrobiliśmy, aktywnie uczestniczyła głównie Tosia. Choć Kuba w niektórych zadaniach też.

Z pomocy naukowych korzystaliśmy:

– wydrukowane bazgroszyty z kategorii matematyka z wyobraźnią,

– 2 drewniane kostki do gry,

– kredki,

– kolorowy papier pocięty w kwadraciki,

– klej,

– drewniane liczydło,

– gra memo,

– drewniany zestaw : waga i kasa do zabawy w sklep,

 

Postaram się Wam zadania opisać według kolejności w jakiej je robiliśmy:

w jeden dzień gdy byłam tylko wspólnie z Tosią w domu robiliśmy 2 zadania uczące liczenia, koncentracji, pamięci

1.

Zwykła gra w memo, którą lubią wszyscy. U nas świetnie się przy niej bawimy całą czwórką. Tosia jak na 3 latkę zadziwia mnie swoją pamięcią i zdolnością do skupienia się na grze. Jeszcze mi pomagała znajdować elementy do pary bo póki co nie ma u niej parcia na wygraną, tylko cieszy się z samego faktu że mamy wspólne zajęcie i zabawę. Na końcu gry wspólnie liczyliśmy pary jakie mamy.

zdjecie1

 

zdjecie2

zdjecie2a

zdjecie 3

 

2. Zabawa w sklep w kreatywny sposób zmuszająca do liczenia pieniążków, sprzedawanych owoców. Pokazywania na czym polega ważenie i idea równowagi. Mamy taki zestaw do zabawy w sklep od Janod

zdjecie 6

 

waga

zdjecie 5

zdjecie 4

 

zdjecie 7

 

3.

Ćwiczenia wykonywane na podstawie wydrukowanych kart z Internetu:

a) karty na których wybiera się liczbę dla narysowanego w kwadracie obrazku biorąc pod uwagę ilość elementów- uczą jak wyglądają poszczególne cyfry i liczenia od 1-20.

b) karty na których dla liczb od 1-10 łączy się je z odpowiednią ilością namalowanych elementów- uczą liczenia i również rozpoznawania liczb. Tosia dodatkowo na tych kartach doklejała odpowiednią ilość kwadracików koło liczb.

zdjecie 8

zdjecie 11

zdjecie 14

zdjecie 15

IMG_2279_a

 

zdjecie 18

zdjecie 22

 

zdjecie 21

 

zdjecie 20

 

4.

Ćwiczenie łączące rysowanie, z odnajdowaniem cyfr i odczytem liczb na kostce do gry. Narysowałam ludzika i w środku różne cyfry od 1-6. Potem kulaliśmy kostką i liczbę która wypadła Kuba zaznaczał kółkiem na ludziku.

Na końcu liczył których cyfr jest najwięcej, a których najmniej.

zdjecie 13

zdjecie 16

zdjecie 17

 

 

5.

Ćwiczenia z wykorzystaniem bazgroszytów. My korzystaliśmy z serii: Matematyka dodawanie: owoce, Gry matematyczne: Matematyka liczby część 2, Na łące- matematyka cyfry część 3, Owocowe zbiory- matematyka część 2.

Dzieci wybrały sobie kilka zadań, które robiły. Kuba rysował obrazki łącząc cyferki, łączył w zbiory podobne elementy, rysował labirynty musząc liczyć liczbę płatków na kwiatkach, określał które liczby są napisane dobrze.

Tosia kolorowała owoce i łączyła je w zbiory.

Jeszcze dużo różnych ćwiczeń zostało nam do zrobienia na jakiś domowe popołudnie spędzane w domu.

zdjecie 10

zdjecie 9

zdjecie 12

zdjecie 19

IMG_2257_a

 

7. i ostatnie ćwiczenie które robiliśmy na pokazanie istoty symetrii:-) NArysowałam Tosi połowę motyla i jej zadaniem było narysowanie jego drugiej części i pokolorowanie tak samo.

Potem rysowałam jej ludziki i też do połowy kolorowałam a ona sama kolorowała identycznie. Tosi bardzo się spodobała ta zabawa, ponieważ uwielbia rysować i świetnie jej szło.

zdjecie 23

zdjecie 24

 

zdjecie 25

 

zdjecie 26

zdjecie 27

zdjecie 28

zdjecie 29

 

 

To tyle naszych ćwiczeń, w planach było jeszcze wykorzystanie koralików i innych eksponatów do nauki liczenia, chciałam żebyśmy zrobili do zabawy z rolek po papierze toaletowym kubeczki podpisane cyframi i odpowiednią ilość koralików wkładali do środka (koralików, albo słomek). Poza tym chciałam z nim robić budowle z klocków z odpowiednią ilością kolorowych klocków żeby grupować je ilościowo i kolorystycznie. Czy też zrobić ćwiczenia z wykorzystaniem liczmanów bo wydrykowanych biedronek. Ale jeszcze kiedyś na pewno to porobimy…Tylko że przed dzisiejszą publikacją już czasu nie starczyło

Inne mamy biorące udział w projekcie też na pewno wymyśliły dużo kreatywnych zabaw, zajrzyjcie do nich zapraszam !

15 thoughts on “Matematyka dla przedszkolaka_dziecko na warsztat

  1. Ładne te Wasze warsztaty! i pomysłów dużo i do pomyślenia 😉 i do kolorowania ;)! też mamy takie kredki i też już połamane, chociaż bardzo uważaliśmy a mimo wszystko ulubione ;)!

    Polubienie

    • bazgroszyty są super i Kuba i Tosia lubią, bardzo mi się podoba opcja zakupów i samodzielnego drukowania ile razy się chcę. Liczydło moja babcia takie miało, ale zaginęło ..ponieważ marzyło mi się takie jakiś czas temu kupiłam takie stare na allegro za grosze 🙂 Uściski dla Was!!

      Polubienie

  2. Pingback: Matematyka z dziećmi_Dziecko na warsztat | myhomeandheart

Tutaj możesz dodać komentarz :-)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s