No to eksperymentujemy_Dziecko na warsztat_październik


Od jakiegoś czasu oglądałam książeczki, strony internetowe, inne blogi pod kątem różnego rodzaju eksperymentów.

Ostatecznie wybrałam takie, które zainteresowałyby 3 latkę i 6 latka, takie które mogliśmy zrobić posiadanymi eksponatami. Akurat te co wybraliśmy wszystkie nam się udały:-)

Ogólnie książek jest mnóstwo, wystarczy wejść na stronkę empiku, ambelucji i innych księgarni internetowych.

Pierwsza część naszych eksperymentów bazowała na książeczkach, które dostaliśmy z księgarni Czytaj tanio.

Książeczki z obrazkami, podzielone tematycznie na eksperymenty związane z prądem, powietrzem,  energią cieplną, magnesem.

My wybraliśmy nasze doświadczenia z tomu Powietrze.

Badaliśmy ile waży powietrze, rozprężanie i sprężanie powietrza oraz to jak powietrze napiera we wszystkich kierunkach z tą samą siłą.

Pierwszy eksperyment. Co było potrzebne: 2 baloniki, 2 butelki z dość cienką szyjką, gorąca i zimna woda, sznurek, 2 pojemniki do których wlejemy wodę i wstawimy butelki.

Moje dzieci były zachwycone tym eksperymentem, gdy wstawialiśmy butelki z zawiązanym balonem na szyjce i balony w gorącej wodzie nadmuchiwały się, a w zimnej opadały.  Jak zostało to wyjaśnione w książeczce: Powietrze w butelce z gorącą wodą zwiększa objętość i potrzebuje więcej miejsca, w zimnej wodzie cząsteczki poruszają się spokojniej i potrzebuję mniej miejsca. Eksperyment pokazuje rozszerzanie i kurczenie się powietrza.

IMG_0856

IMG_0855

Warsztaty_eksperymenty_pazdziernik-001

IMG_0866

Warsztaty_eksperymenty_pazdziernik1

Eksperyment drugi i trzeci Ile waży powietrze co potrzebne? – 2 takie same baloniki, nici, szpilka, patyk (my mieliśmy plastikowy kijek od jakiejś zabawki).

Nadmuchać baloniki i przywiązać nitką do obu stron kijka, na środku przywiązać nitkę zawiesić konstrukcję aby balony wisiały na tym samym poziomie. Jeden balonik przebić szpilką. (nadmuchiwany balon opadł). WNIOSEK- balon z powietrzem jest cięższy i można zauważyć że powietrze ma ciężar.

Powietrze napiera we wszystkich kierunkach z tą samą siłą. Co potrzebne – woda, szklanka, kartonik.

Napuścić wodę do szklanki, przytrzymać kartonik u góry, odwrócić do góry dnem, puścić kartonik

Co się dzieje? Kartonik nie odpada 🙂 Wyjaśnienie : na obrzeżu szklanki występuję ciśnienie powietrza. Ciśnienie oddziałuje na kartonik we wszystkich kierunkach. Jako, że powietrze wywiera równomierny nacisk we wszystkich kierunkach kartonik przymocowany do krawędzi szklanki nie odpada.

Reakcją moich dzieci były otworzone buzie ze zdziwienia i wow mama robimy kolejne eksperymenty!!!

Warsztaty_eksperymenty_pazdziernik3-001_smaller

Warsztaty_eksperymenty_pazdziernik2_smaller

Kolejny nasz eksperyment został zainspirowany postem zamieszczonym na blogu Ploom. Gdzie pokazano jak zrobić własne kredki.

Co potrzeba: kredki świecowe (my zużyliśmy prawie 3 opakowania), silikonowe foremki z kształtami jakie nam się wymażą my mieliśmy pożyczone od koleżanki dinozaury i aniołki.

Kredki obrać z papierków, pokruszyć i powrzucać do foremek. Piekarnik ok 180 stopni, włożyć foremki i poczekać aż kredki się roztopią około 2-3 minuty (po tym czasie dosypaliśmy jeszcze kredek żeby foremki były całe wypełnione). Niektóre kredki zrobiliśmy jednokolorowe, inne wielokolorowe. Po wyjęciu z piekarnika ostudzić, poczekać około godziny, wyjąć i kredki gotowe:-)

Mamy zamiar też takie robić na święta jako prezenty, ładnie opakowane.

Warsztaty_eksperymenty_pazdziernik4-001_smaller

Warsztaty_eksperymenty_pazdziernik5_smaller

Warsztaty_eksperymenty_pazdziernik6_smaller

I ostatnią częścią naszych warsztatów było kilka pomysłów znalezionych w Internecie, część z nich pewnie znacie i robiliście. Bo prawie każdy chyba zrobił fontannę z piany:-)

My zrobiliśmy 2 eksperymenty z wykorzystaniem jajka no i obiecaną dzieciom fontannę z piany.

Eksperymenty z jajkiem: 

Pierwszy:

Co potrzebne: Jajko, ocet, szklanka. Jajo zamoczyć na 24 h w szklance w octem. Miało wyjść gumowe jajko, No i wyszło. Ale i dla mnie i dla dzieci było wyjątkowo fuj…brrrr.

Tylko ja je dotknęłam, dzieci nie chciały. Kubuś stwierdził, że z jajka zaraz wyjdzie potwór z oczami na czółkach plujące ohydnymi glutami.  Więc jajko szybko wylądowało w koszu na śmieci:-)

Drugi: co potrzebne: ugotowane jajko, butelki, zapałki.

Wrzucić zapaloną zapałkę do butelki, jajko położyć na wierzchu. Zostaje wciągnięte do środka.

Ten eksperyment się bardzo moim dzieciom spodobał i były zachwycone że butelki pożera jajka. I chciały robić więcej razy, ale niestety mama nie pozwoliła bo jajka potrzebowaliśmy do ciastek ze słonecznikiem 🙂

Warsztaty_eksperymenty_pazdziernik10-001_smaller

Warsztaty_eksperymenty_pazdziernik7-001_smaller

No i na koniec fontanna z piany:-))

Co potrzebne: ocet, soda oczyszczona, miska, szklanka, jakaś farbka (my wykorzystaliśmy kilka kropli plakatówki w kolorze zielono/żółtym).

Po wlaniu octu do szklanki i postawieniu jej w misce, dodaniu odrobiny farbki i wymieszaniu, nasypaliśmy całą paczkę sody oczyszczonej i mieliśmy swój własny osobisty wulkan pianowy. Potem jeszcze dolaliśmy octu i sody i powtórzyliśmy to. Dzieci patrzyły zachwycone:-)

Warsztaty_eksperymenty_pazdziernik8-001_smaller

Warsztaty_eksperymenty_pazdziernik9_smaller

Na pewno nie skończą się nasze eksperymenty, bo okazało się, że nie tylko uczą i bawią moje dzieci to również dla mnie są doskonałą formą spędzania czasu z moimi dziećmi.  Niektórych rzeczy sama nie wiedziałam, że są możliwe. Chyba dawno chemię , fizykę miałam…;-)

Dzięki udziałowi w projekcie Dziecko na warsztat udało nam się zrobić kilka fajnych doświadczeń, na liście mamy jeszcze dużo dużo innych. Wszystko w swoim czasie 🙂

Bardzo jestem ciekawa jak było u innych mam..

Możecie do nich zaglądać. Linki do blogów poniżej
DZIECKO NA WARSZTAT

No i na koniec jeszcze informacje o projekcie Dziecko na warsztat- Partnerzy i sponsorzy:-)

plakat sponsorzy

47 thoughts on “No to eksperymentujemy_Dziecko na warsztat_październik

  1. Pingback: Eksperymentujemy_dziecko na warsztat | myhomeandheart

Tutaj możesz dodać komentarz :-)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s